MASA BAŞI ÇALIŞANLAR VE SAĞLIK

By | Haziran 21, 2020

Masa başı işlerde çalışan insanların sorunları arasında yer alan kilo almak. Her masa başı işte çalışan kilolu olacak diye bir şey yoktur. Masa başı işlerde çalışsanız dahi gün içerisinde yapacağınız bazı aktiviteler sayesinde yediğiniz yemekleri rahat bir şekilde öğütecek ve kilo almanızı önleyebileceksiniz.

Sizlere vereceğimiz tavsiyeleri günlük hayatınızda uygulayarak, kilo alma sorunlarınıza çözüm bulacak ve bunun yanında uzun vadeli süreç içerisinden kilo vermeye bile başlayacaksınız. Masa başı işlerde çalıştığınız için asla kilo veremeyeceğinizi sakın ama sakın düşünmeyin ve yazımızı okumaya devam edin.

Masa başında çalışan bir insansanız, yediğiniz yemeklerin yanında ekmek yeme alışkanlığınızı bırakmanız gerekecek. Yemek yerken ekmek yemek yerine, biraz daha yemek yemek daha iyi olacaktır sizin için. Bu duruma alışmanız uzun sürmeyecektir zaten 2-3 gün içerisinde bu durumu kendinize huy edineceksiniz.

Masa başında oturarak çalıştığımız için bu konudan etkilenen en önemli organlar bağırsaklarımızdır. Bağırsaklarımız hareket etmediğiniz için yediğiniz şeylerin emilimi konusunda yavaşlık yaşayacaktır. Bu sorundan kurtulmak için ara sıra ayağa kalkıp hareket etmek en iyi ve kolay yöntem olacak.

Masa başında otururken yapabileceğiniz egzersiz hareketleri de işinize yarayacaktır. Ayaklarınızı karnınıza çekip bırakmak iyi gelecektir, eğer ayağa kalkıp hareket edebiliyorsanız o sizin için daha sağlıklı ve etkili olacaktır.

Masa başı çalışanlarının dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise, sabah kahvaltısı ve öğlen yemedir. Bu öğünler arasında en az 5 saat olması en sağlıklı olan saat aralığıdır buna dikkat etmeye çalışınız. Bu öğünlerde az da olsa yemek yemeye çalışın. Sağlık açısından bu öğünler altın değerindedir.

Akşam yemeği için belirli bir saatiniz olmasına gerek yok. Eve geçtiğiniz zaman artık eve geldim yemek yemem lazım gibi düşüncelere kapılmayı. Karnınız iyice acıkmadan akşam yemeği yememenizde fayda var. Bu konuya da özen göstermeniz daha iyi olacaktır.

Gün içerisinde hareket etmediğiniz için eve gittiğiniz zaman da televizyon başına geçip yatmayalım sadece. Bol bol hareket etmeye çalışalım. Hatta iş yeriniz ile eviniz aynı uzaklıkta ise eve yürüyerek gidip gelmek daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir