OBEZİTE NASIL ÖNLENİR?

By | Haziran 23, 2020

Obezite sınırını geçen çok fazla insan olmasına rağmen bu insanların çoğunluğu obeziteden nasıl korunacakları hakkında bir fikre sahip değiller. Sizlere obeziteden nasıl korunabileceğiniz konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

Obeziteye yakalanmamak için öncelikle kendinizde obeziteyi tetikleyebilecek bir hastalık bulundurup bulundurmadığınızı öğrenmeniz gerekiyor.

Hormon sorunları yaşayan bir insan iseniz obezite olmaya diğer insanlardan daha çok yatkınsınız demektir. Peki ne yapmalısınız, obeziteye yakalanmamak için belirli aralıklar ile hastanelerden hormon testleri yaptırarak ne tür önlemler alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bu testler sayesinde hormonlarınızın ne düzeyde ilerlediğini, ilerleyiş durumuna göre de obeziteye yakalanıp yakalanmayacağınızı da öğrenmiş olacaksınız. Obeziteyi önlemek adına beslenme konusuna da dikkat etmeniz gerekmekte.

Beslendiğiniz ürünler metebolizmanızı yavaşlatacak ürünler ise bu sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Metebolizmanız yavaşladığı zaman, yediğiniz ürünleri sindirmeniz zorlaşacak ve bu ilerleyen zamanlarda obeziteye neden olabilir. Tükettiğiniz gıdaların metebolizmanıza olan etkilerini göz önünde bulundurarak kendinize bir liste çıkarabilirsiniz.

Yemek öğünlerinize de dikkat etmeniz gerekmektedir az öğün yemek yemek yada çok fazla öğün beslenmek obeziteye neden olan bir diğer önemli faktördür. Öğünlerinizde fazla yemek yememeye özen göstermeli ve öğün saatlerinizin dağınık olmamasına da dikkat etmelisiniz. Yemek yerken yavaş olmanız da diğer önemli konulardan birtanesi. Sofrada en az 20 dakika, en fazla ise 1 saat kalmalısınız.

Hızlı yemek yediğiniz zaman vücudunuz yediğiniz yemekleri sindirmekte zorlanacaktır. Yediğiniz yemekleri vücudunuz sindiremeden diğer öğün de yediğiniz yemekler de vücudunuza eklendiği zaman obeziteye doğru emin adımlar ile ilerlediğinizin de kanıtıdır.

Obeziteden kaçınmanın bir diğer yolu ise hareket etmektir. Yürüyen merdivenler yada asansörler kullanmak yerine normal merdivenlerden yürümek kalori yakmanızı sağlayacak ve kilo almanızı önleyecektir. İş yeriniz kısa bir mesafede ise araba ile gitmek yerine yürümeyi tercih ederseniz hem normal hayatınızda enerjik olursunuz hemde obeziteye yakalanma riskinizi düşürmüş olursunuz.

Son olarak da Yüksek tansiyon ve kolesterol gibi hastalıklara sahipseniz bu da sizleri obeziteye karşı daha yatkın yapmaktadır. İlaçlarınız var ise ilaçlarınızı zamanında ve düzgün bir şekilde kullanmanız sizin sağlığınız açısından daha yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir