OBEZİTE NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

By | Haziran 23, 2020

Obezite tedavileri temek olarak ikiye ayrılmaktadır. Medikal tedaviler ve cerrahi tedaviler olmak üzere. Bu tedevi yöntemleri sayesinde obeziteden kurtulabilirsiniz.
Bu tedavilerden yararlanabilmek için çok geç olmadan hastalığınızın hangi düzeyde olduğunu bilmeniz gerekiyor, geç kalınma durumunda bu tedaviler de sizler için bir çözüm yolu olmayacaktır.

Tedavi yöntemlerinden ilki olan Beslenme Tedavisi ;

Bu tedavi yöntemi obezite ile mücadele eden çoğu hastanın ilk başvurduğu ve sonucunun da olumlu olduğu bir yöntemdir.

Tıbbi beslenme diyetleri, kişilere özeldir. Yani etrafınızda sizin gibi obezite ile mücadele eden bir insan var ise onun kullandığı diyeti sizin kullanmanız sizin yararınıza değil zararınıza olacaktır. Dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de kendinize özel olan diyet programlarına uymaktır.

Diyet programları sizlerin boyunuza ve vücut yapınıza uygun kiloya ulaşmanıza olanak sağlar. Bu diyetler sayesinde olmanız gereken normal kilonuz ne ise o kiloya ve vücut şekline ulaşmanız hedeflenmektedir. Sizin de bu diyet’e uymanız kısa sürede normal halinize dönmenizde çok büyük bir faktör olacaktır.

Egzersiz Tedavileri ;

Egzersiz tedavisinde diğer tedavi yöntemi olan beslenme tedavisinde olduğu gibi kişiye özel egzersizler uygulanmaktadır. Yani kafanıza göre egzersizler yaparak bu sorundan kurtulamazsınız.

Konusunda uzman kişilerin sizlere vermiş olduğu egzersizler sayesinde fiziksel yağ dokunuzu ve vücudunuzda oluşan yağlanmayı azaltmayı hedef almaktadır. Egzersizler sizlere sürekli olarak hareket alışkanlığı sağlayacağından dolayı kısa süre içerisinde eski formunuza dönebilirsiniz.

İlaç Tedavisi ;

Obezite olan kişilere uygulanacak olan belirli ilaç tedavileri bulunmaktadır. İlaç tedavileri doktorlar gözetimi altında yapılmalıdır. Kişiler kendi kafalarına göre ilaç kullanmamalıdırlar bu onlar için hiç de iyi bir sonuç doğurmaz. Eğer doktorlarınız ilaç tedavisi görmenizi uygun gördüler ise onlardır verdiği ilaçlar dışında ilaç kulllanmamanız sizin yararınıza olacaktır.

Cerrahi Tedavi ;

Cerrahi tedaviler de kendi aralarında ikiye ayrılmaktadırlar;

Bariyatrik cerrahi tedavisi: Bu cerrahi tedavide kişinin midesi küçültülerek daha az gıda alması hedeflenmektedir. Bu sayede kişi daha az besin tükkettiği için hızlı bir biçimde kilo verebilecektir.

Rekonstrüktif cerrahi tedavisi ;

Kişinin obezite yüzünden aldığı kilolar ile oluşan sarkık derilerin yada vücut bozulmaların düzeltilmesi ve daha düzgün bir görünüme sahip olunması hedeflenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir