OBEZİTE NEDİR?

By | Haziran 23, 2020

Obezite yıllardan beridir Dünya’da neredeyse kütlesel bir sorun haline gelmiş bir hastalık türüdür.

Obezite kelimesi kilosu fazla olan insanlar için artık tehlikeli bir kelime olmuştur. Yavaş yavaş kilosu yükselen insanlar ister istemez bir süre sonra belirli bir kiloyu geçtiklerinde, artık geri dönülmesi zor bir durum olan obezite ile mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

Hayata geldiğimiz günden itibaren beslenmeye başlarız, bu yaşamamız için bir zorunluluktur ama bazı insanlar beslenme konusunda ileriye giderek, normalde bir insanın olması gerektiği kilodan daha üst bir kilo seviyesine gelerek kendi hayatlarını zorlaştırmaktadırlar.

Obezite olduğunuzu anlamak için sağlık bakanlığının vermiş olduğu grafikler üzerinden giderek, kendi kilonuzun ve boyunuzun normal standartlarda mı? yoksa obez seviyesi üzerinde mi? olduğunu anlayabiliriz.

Yetişkin olan erkeklerde vücut ağırlığının %15-18’i, kadınlarda %20-25’ini yağ dokusu oluşturuyor. Bu oranların erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üzerine çıkması obeziteyi oluşturuyor.

Yağ oranlarınız olması gerekenin üzerinde ise ne yazık ki sizde obezite sınırını geçmiş oluyorsunuz. Obezite olan insanların tümü hayatlarında çoğu konuda zorluk çekiyor.

Dış görünüşleri diğer insanlara oranlar daha büyük ve şekilsiz durduğu için de çoğu insan tarafından dışlanarak kendilerini evlerine hapsediyorlar. İnsanlar tarafından küçük görülen yada aşağılanan bir obez iseniz işiniz daha da zor, kendinizi iyileştirmek yerine, kendinize daha büyük zararlar vermeye başlayabilirsiniz.

Obezite olsanız dahi kendini diğer insanlardan soyutlamamanız gerekir, önceliğiniz OBEZİTE NEDİR? olmalı.

Eğer hastalığınızı iyi bir derecede bilirseniz ona göre tedbir alabilirsiniz. Obezite sınırını geçen bir insan iseniz sizlere önerimiz kendinizi diğer insanlardan farklı görmeyin.

Kendinizi daha iyi bir hale getirmek için uğraşın çünkü siz uğraşmaz iseniz ilerleyen zamanlarda dönüşü olmayan bir yola girebilir hatta hayatınızdan bile olabilirsiniz.

Obezite ile kendi başınıza mücadele etmeye çalışmanız sizin yararınıza olmaz, yakınlarınızdan veya uzman insanlardan yardım alarak obezite ile mücadele edebilir ve bu hastalığı yenerek sağlıklı bir vücuda erişebilirsiniz. Obezite ile mücadeleniz süresince sizlere OBEZİTE NEDİR? diye sorular sorabilecek insanlara kendi bilgilerinizi aktararak onlara da farkındalık yaratabilirsiniz bu tamamen sizin elinizde.

Güçlü olun ve savaşmaya devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir