OBEZİTE VE NEDENLERİ

By | Haziran 22, 2020

Obeziteyi tetikleyen onlarca faktör bulunmakta. İnsanlar sadece tek bir sorun yüzünden obezite ile mücadele etmek zorunda kalmıyor. Obeziteyi tetikleyen faktörlerden bir tanesi sağlıksız ve dengesiz beslenmek.

Çoğu insan hayatları boyunca sağlıksız olan fast food ürünleri tercih ediyor ve bu yemek yeme alışkanlığı ise bir süre sonra obezite ile birlikte karşılarına çıkıyor.

Bir diğer obeziteyi tetikleyen etken ise fazla hareketsiz kalmak. Bazılarımızın çalıştığı işler nedeni ile oturduğumuz yerden işlerimizi gerçekleştiriyoruz fakat bu hareketsizlik bir süre sonra kolay kilo almamıza sebebiyet veriyor.

Hareketsiz kalmak sağlığınızı kötü yönde etkileyebilir sadece obezite değil daha farklı hastalıklara da davetiye çıkarabilir.

Obezite olma oranınız yaşınız ile de orantılı olabilmekte. Bazı yaş grubunda olan kişilerin kilo alma oranları yüksek olduğu için eğer riskli yaş grubunda iseniz hayatınızda bazı şeylere dikkat etmelisiniz ki obezite gibi hayatınızda olumsuz şeylere yol açacak hastalıklara yakalanmayın.

Obeziteye yakalanan insanların geneli aslında maddi açıdan sorunlu insanlara dayanmakta çünkü bildiğiniz üzere sağlıklı beslenmek hazır gıdalara nazaran daha yüksek fiyatlara denk gelebilmekte.

Maddi açıdan sorunlu ve bunun yanında da eğitim seviyesi düşük insanlar bu konularda kendilerini nasıl koruyabilecekleri konusunda bilgi sahibi olmadıklarından dolayı, bu hastalıklara daha kolay yakalanabilmektedirler.

Bu durumların dışında bir de psikolojik etmenler de obeziteye yol açabilmekte.

Ailesi tarafından şiddet gören yada tecavüze uğrayarak kendisini diğer insanlardan soyutlayarak, kendisini yemekler ile dost gördüğü zaman bu onun için aslında geri dönülemez bir yola doğru itmektedir.

Psikolojik sorunlarınızı kendiniz çözmeye çalışmayın evet yemek yerken mutlu olabilirsiniz fakat aşırı yemek yemek ve hareketsiz kalmak sizler için ileri zamanlar da hiç mutluluk verici olmayacaktır.

Sorunlarınızı bu konularda uzman kişiler ile paylaşarak onların da yarımları sayesinde sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Obeziteyi tetikleyen bir diğer etken ise Alkol ve Sigara kullanımı. Bu tür bağımlılık yapan ve vücudunuzun sistemlerine zarar veren şeyleri sürekli olarak tüketme vücudunuzdaki bazı hücreleri körelterek, normal bir insan gibi tepkiler vermemeye başlar.

Vücudunuzda oluşacak körelmeleri hızlı kilo almanıza da sebebiyet verebilir ve bunun sonucunda da obeziteye yakalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir