OBEZİTENİN ZARARLARI

By | Haziran 22, 2020

Obezite hatanızı kötü yönde etkilemek ile kalmayıp büyük hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır.

Obezite ile başlayan bu macera devamında çeşitli hastalıkları da getirerek vücudunuzu git gide daha berbat bir duruma sürüklemektedir.

Obezite ilerleyen dönemlerde kalp hastalıklarına, hipertansiyon ve kalp krizine kadar gidebilecek ölçüde büyük hastalıklara doğru ilerleyebilir.

Eğer obezite sınırını yeni geçmiş bir kişi iseniz fazla zaman geçmeden gerekli tedavi yöntemlerine başvurmanız gerekmekte aksi taktirde daha büyük hastalıklar ile de uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Obezite çoğumuzun başımıza gelmesini asla istemeyeceği kansere de davetiye çıkarabilmektedir. Kanserin bazı türlerini tetikleyen obezite, sizleri kanser hastalığına sürükleyerek zorlu olan süreçlerinizi daha da zorlu bir hale getirecektir.

Obezitenin bilinen diğer yan etkilerinden bir tanesi de dizler ve eklem yerlerinde oluşan hasarlardır.

Dizleriniz yada eklem yerleriniz yüksek ağırlık nedeni ile zarar görebilir, bu zararlar sonucu da şiddetli ağrılar yaşayabilir hatta ilerleyen süreçlerde ise hareket etmekte bile zorlanabilirsiniz.

Obezitenin diğer bir yan etkisi ise safra taşı oluşumudur. Obez insanlarda safra kesesinde bulunan kolesterol miktarı yüksel olduğundan dolayı bu sonucunda safra taşı oluşumuna neden olabilmektedir.

Obezite olan insanlar fazla kiloları yüzünden nefes darlığı yaşayabilir, yavaş nefes almak obez insanları hayatlarında epey zorlayacaktır. Obez insanlar sadece obez olmak ile kalmayıp devamında daha büyük sağlık sorunlarına da sahip olacakları için hayatlarını normal bir düzeyde devam ettirmeleri epey zorlaşacaktır.

Obezite hormonlarınıza da zarar verebilir, bu zararlar üreme sisteminize de etki ederek, üretim sisteminizin düzgün akışını bozmaktadır. Gebelik yaşayan obez kadınlarda ise gebelik süresince sancılı bir süreç beklemektedir.

Gebe ve obez kadınlar hamilelik sırasında normal bir gebe kadın ile aynı ağrıları çekmeyecektir. Obez kadınlar gebelikleri süresince daha büyük ağrılar çekecek ve hatta bu fazla kilolar doğacak çocuklarına da olumsuz bir şekilde etki edebilecektir.

Obezite aslında bilindiği gibi sadece yüksek kiloya sebebiyet vermemektedir.

Obezite gördüğünüz üzere yanında daha büyük sorunlar da getirmektedir, bu sorunlar obez insanların hayatlarını daha da kötü bir duruma sürükleyeceği için obeziteye yakalandığınız ilk andan itibaren uzman kişilerden destek almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir