SAĞLIK VE KAHVALTI

By | Haziran 30, 2020

Kahvaltı Türk kültürünün vazgeçilmez bir öğünüdür.

Diğer ilkelerde bu hal pek bu tür değildir. Çoğu ülke sabah kahvaltısını süratli bir şekilde hazır besinler ile yapıyor ve onun arkasından iş yerlerine ve okullarına gidiyor. Bizim kültürümüzde sabah kahvaltısı mühimdir, fazlası ilimizin kendisine has kahvaltı tipleri de mevcuttur.

Sabah kahvaltısının olmazsa olmazı çaydır. Doğal yağ, zeytin, peynir, yumurta , menemen gibi türlü türlü sıhhatli yiyecekler ile sabah kahvaltımızı şenlendirmekteyiz.

Bizim bu kadar ehemmiyet sunduğumuz bu sabah kahvaltısının bizlere nasıl etkisi var? Bu yazımızda biraz bu husus üstünde duracağız.

Günün ilk öğünü olan sabah kahvaltısının sağlığımıza ve gün ortamında yapacağımız aktivitelere yararsı ne? Akşam yemeğinden, sabah kahvaltısına kadar geride bıraktığımız vakit ortamında yemek yemediğimiz amacıyla acıkırız ve uyandığımız vakit günlük işlerimizi yapabilmek amacıyla enerjiye gereksinim duyarız.

Bu gereksinim duyduğumuz enerjiyi güzel bir kahvaltı ile karşılayabiliriz. Sabah kahvaltısı yardımıyla aldığımız enerji ile güne daha mutlu başlarız. Sabah kahvaltısı , uyandığınız vakitdan itibaren 2 saat ortamında yapılması en ideal saat aralığıdır.

Kahvaltı yapan insanların gün ortamında fazlası mevzuya daha rahat adapte oldukları ve daha şuurlu hareket ettikleri de gözlemlenmiştir. Sabah kahvaltımızın olmaz ise olmazlar protein fazlasınluklu şeyler olmalıdır. Süt, yumurte ve peynir tipi bizlere protein sağlayacak şeyler yemek sağlığımız amacıyla de çok etkilidir. Kahvaltı yapar iken, meşrubat olarak süt ya da portakal suyu tüketilmesinde de yarar var.

Okula gidecek olan çocuklarınıza sabah kahvaltısı hazırlayacaksanız ve çocuklarınız süt içmeyi sevmiyorsa, onlara süt yerine geçecek yoğurt ve peynir gibi ürünleri yedirmeye çalışın bu sayede çocuklarınız sütten alamadığı proteinleri, yoğurt ve peynirden alacaklardır.

Mutlaka çocuklarınıza sabah kahvaltı yaptırmaya çalışın, okulda satılan sağlıksız besinler ile beslenmek yerine evlerinizde hazırlayacağınız sıhhatli yiyecekler ile hem sıhhatli beslencekler hem de okul esnasında gördükleri dersleri daha iyi anlayabileceklerdir.

Hem kendinize hem de çocuklarınıza güzel bir kahvaltı hazırlayacak, ailenizi sıhhatli yiyecekler ile ödüllendirin.

Kahvaltı yapar iken aile bağlarınızı da sağlamlaştırmak amacıyla sohbet etmeyi de unutmayın. Sıhhat çocuklarınız amacıyla çok mühim ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir